V torek, 19. 12. 2023, ob 12.00 smo v prostorih Fakultete za elektrotehniko (Univerza v Ljubljani) gostili dva predavatelja iz Agencije za okolje RS z zanimivimi predavanji:
- Meteorološko modeliranje na ARSO, Jure Cedilnik
- Hidrološki prognostični sistem ARSO, dr. Sašo Petan
Prilagamo kratek opis vsebine predavanj.
- Meteorološko modeliranje na ARSO
Napovedovanje vremena z meteorološkim modelom je v matematičnem smislu začetni problem. Najprej moramo čimbolj optimalno določiti začetni pogoj (npr. z variacijskim združevanjem najnovejših meritev s predhodnim védenjem o stanju vremena), na podlagi katerega potem z numeričnim reševanjem parcialnih diferencialnih enačb korakamo v času. Stanje atmosfere opišemo z diskretizacijo kontinuuma v tridimenzionalni pravilni mreži in ga ob vsakem časovnem koraku predstavljajo 3D tenzorji vseh relevantnih spremenljivk (veter, temperatura, vlaga, pritisk), rezultat reševanja pa so poleg opisanih še mnoge druge količine (npr. sevanje, padavine, vidljivost …..), prav tako v enaki diskretizaciji. Celoten proces od analize do končnih rezultatov integracije mora biti karseda hiter, če naj ima takšna napoved konkretno uporabno vrednost. Tipično želimo v eni uri izračunati tridnevno napoved, zato za računanje potrebujemo zelo zmogljive računalnike. Na ARSO smo člani mednarodnega konzorcija ACCORD in v tem okviru dodajamo svoj doprinos razvoju modelske kode, ki jo v modelski sistem implementiramo na naši infrastrukturi. Izhod meteoroloških modelov je vhod v najrazličnejše procese v modelski verigi ARSO, kot so modeliranje kvalitete zraka, oceanografsko modeliranje in verjetno najpomembnejši hidrološki prognostični proces.
- Hidrološki prognostični sistem ARSO
Hidrološki prognostični sistem ARSO je skupek modelskih postavitev za porečja slovenskih rek. Sistem opravlja simulacije samodejno in pri tem izdela napoved pretokov rek na osnovi modelskih napovedi vremena. Modelske postavitve so organizirani po prostorskih domenah oz. porečjih, med seboj se razlikujejo predvsem po viru vhodnih podatkov. Za vsako deterministično modelsko postavitev se praviloma izvede šest simulacij na dan, za skupinske (ansambelskih) postavitve pa dve na dan. Glavna komponenta sistema je hidrološki model, ki ponazarja proces padavinskega odtoka iz posameznega porečja. Najpomembnejši modelski vhod so časovni nizi padavin, izhod pa časovni nizi pretoka reke, ki odvaja vodo iz porečja.